Mevlana’nın Yedi Sırrı - İbrahim Murat - İlgi Kültür Sanat Yayınları

12.90 TL
9789944978576
Temin Edilebilir
Giriş Yapınız

Ürün satın almak için
lütfen üye girişi yapınız.

Ürün Açıklaması

Yaşanmış bir hikayeden... Vakit gece yarısı... Ortada ses seda yok... Uzaktan bir iki köpek havlaması duyuluyor o kadar. Rıfkı amcanın yüreği kıpır kıpır... Akşamüzeri hac işlemini birlikte yaptırdığı müstakbel hacı arkadaşlarıyla vedalaşmış, evine gidiyor. Birkaç gün sonra Allah nasıp ederse mukaddes topraklara doğru yola çıkacaklar... Bu duyguyu ailesi ve çocuklarıyla paylaşmak için aceleci....

Kimin kimsen yok mu kızım?
Yok amca.Kocam öleli iyice naçar kaldım.
Evine misafir olabilir miyim?
Buyur gel ama...

Cümlenin sonundaki ama nın ne anlama geldiğini çok iyi biliyor Rıfkı amca. Ne oturtacak misafir odam var, ne ikram edecek bir kahvem denilmek isteniyor. Ne fark ederdi ki, Rıfkı amca ne misafir köşesine kurulmak istiyor ne de kahve içmek istiyor. Onun tek derdi bu kimsesiz ailenin halini öğrenmek. Öğreniyor tabi. Yüreği kıyım kıyım kıyılarak öğreniyor.Kapıdan içeri girer girmez dayanamayıp soruyor: -Kızım bu pis koku ne Allasen. Susuyor genç kadın.Dudakları titriyor. Gözlerinden aşağı inen yaşları fazla saklayamıyor. Başını kaldırıp şöyle bir bakıyor, gece yarısı belki de Allah tarafından gönderilen nur yüzlü ihtiyara.

-Söyle yavrum çekinme söyle. Ardından hıçkırıklarını koyuveriyor anne. Başını Rıfkı amcanın omzuna koyup babasına sarılır gibi çaresizliğini anlatıyor: -Çocuklarım aç amca. Kimsem yok.Ne yapaydım? Kime gideydim... Rıfkı amca taşmı sanki? Kim dayanır o hale? Koskoca adam, çocukluğundan beri ilk kez hıçkırarak ağlıyor, hem de çocuklar gibi: -Allahım affet... Allahım affet!..

Çocuklar melül mahzun annesiyle birlikte ağlayan ak saçlı adamın yüzünden aşağı süzülen yaşlara bakadursunlar, Rıfkı amca ani bir kararla anneyi omzundan tutuyor: ...Kim bu Rıfkı amca? Çocukları aç olan gelin kim? Rıfkı amcayı hıçkırarak ağlatan dram ne? Ve... Bu üstün ahlakı, asırlar öncesinden Diyar-ı Ruma taşıyan Mevlananın yedi sırrı ne? Hazreti Mevlana, ney ve dümbelek çaldı mı? Raks ettti mi? Yoksa bunları sonra gelenler mi uydurdu?

Bu kitapta, bu büyük mutasavvıfın hayatını ve insanlığa güneş gibi doğan nasihatlerini, birbirinden ibretli yaşanmış hikayelerle birlikte okuyacak..Okumaya doyamayacaksınız.

Sayfa:
320 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
10.50x16.50 cm
Basım Yılı:
Ocak 2017
Barkod:
9789944978576